Podczas oczyszczania i neutralizacji ścieków przemysłowych, wytrącają się zawarte w nich ciężkie metale i inne zanieczyszczenia na ogół w postaci trudno rozpuszczalnych wodorotlenków, fosforanów, węglanów lub innych kombinacji nierozpuszczalnych soli.
Wodorotlenki niektórych metali zaczynają wytrącać się już w kwaśnym środowisku (Fe,Al.), podczas gdy inne wymagają odczynu alkalicznego ( Zn, Ni, Cd).
Na efekt wytrącania metali ze ścieków przemysłowych wpływa ponadto wiele czynników a mianowicie:
– dodawanie reagenta
– sposób i szybkość mieszania
– obecność innych anionów i związków kompleksowych
– itd.
Dlatego w praktyce efekt wytracania zanieczyszczeń i metali, wyrażony pozostałą ilością zanieczyszczeń i metali w ściekach oczyszczonych, najczęściej nie pokrywa się z wartościami wynikającymi z ich iloczynów rozpuszczalności, ani też nie odpowiada zakresom pH określonym dla czystych roztworów zawierających pojedyncze metale lub zanieczyszczenia.
Wodorotlenki metali wytrącane podczas neutralizacji ścieków usuwane są najczęściej w czasie sedymentacji ścieków. Szybkość i efekt sedymentacji podczas obróbki ścieków pogalwanicznych można poprawić poprzez użycie koagulantów i flokulantów SCANPOL ®. Zastosowanie naszych innowacyjnych produktów ma bardzo duży wpływ na ilościowe wytrącanie metali ciężkich oraz innych zanieczyszczeń.